Zkušenost ze zahraniční stáže v geriatrickém zařízení

17. ledna 2014 v 20:31 | Maruška |  Zkušenosti ze stáži
Už Jan Ámos Komenský tvrdil, že po do studování, by se mělo odjet do zahraničí a tam sbírat zkušenosti a praxí. To byl i můj sen. Ovšem život plány a sny mění. Ale díky jedné zkušenosti ve Vídni, kde jsem byla na měsíční stáži v Geriatrickém centru Favoriten si mohu představit a také mohu alespoň srovnat péči o seniory u nás a v zahraničí. V roce 2011 jsem měla možnost v rámci denního studia VOŠZ Ostrava odjet na tuto stáž převážně díky Mgr. Ilony Černíkové a také bývalé paní ředitelky PhDr. Ivy Pelikánové. Nechci zde zveřejňovat celý průběh praxe, ale jen pro obrázek něco málo. Některé poznatky zveřejním posléze v třeba v jiných příspěvcích. =)

Něco málo o Geriatrickém centru Favoriten
Toto a mnohé jiné zdravotní a sociální zařízení spadá pod seskupení Wiener Krankenanstaltenverbund /KAV/. Konkrétně ve Vídni je celkem prozatím 11 geriatrických center. Geriatriezentrum Favoriten (GZ) je v provozu od roku 2003. Zařízení je patří do skupiny Sozialmedizinischen Zentrums Süd, které tvoří nemocnici Císaře Františka Josefa a dětskou nemocnici Buhumíra z Preyer. Sociální a medicínské centrum Jih je v 10. okrsku Vídně. Pobyt zde v GZ je na neomezenou dobu. Lze tedy přirovnat k sociálnímu zařízení typu Domov pro seniory u nás. Samotné GZ se dělí na denní centrum - nebo-li denní stacionář, stanici pro akutní geriatrii a ošetřovací jednotky (tzv. PWB).

Ošetřovací jednotky PWB
V GZ Favoriten celkem 8.PWB nebo-li ošetřovací jednotek. Kapacita jedna PWB je 24 lůžek. Klienti platí měsíčně 3000 euro za svůj pobyt. (Pro většinu seniorů je to obrovská suma. Bylo mi vysvětleno, že sociální systém v Rakousku funfuje naprosto jinak než u nás. Proto ho zmíním jen okrajově.) V době mé praxe se sestry připravaly na zavední modifikovaného ošetřovatelského modelu do praxe, který je standartní v takových zařízeních pro celou Vídeň a to konceptuální model deficitu sebepéče podle Dorothy Elisabeth Orem. Bohužel tato skutečnost nastala až po nějaké době po mém odjezdu, takže nemůžu referovat o jeho aplikaci. Na denní službě byla 1 DKGS (kvalifikovaná všeobecná sestra) na šest pacientů a další pomocný personál. Na noční službě pak 1 DKGS na 1-2 PWB a 1 ošetřovatelka. Na jedné stanicí byly 4 jednolůžkové pokoje a 5 dvoulůžkových pokojů. Pokoje byly vybaveny standartním vybavením - polohovací postelí s nočním stolkem, jídelní stolek, šatní skříň a sociálním zařízením, které bylo v každém pokoji bez bariérové! (Tahle vymoženost v našich zařízeních mnohdy ještě chybí. Stejně tak jako v u mého zaměstnavatele B). Obyvytelé si mohli pokoje dovybavit i svým nábytkem, toho většinou využívali senioři na jednolůžkových pokojí. Mezi jedním z obvytelů je i jedná klientka v produktivním věku, která tou dobou byla cca 23 let ve vigilním kómatu. (Zde jsem se také poprvé setkala s Bazální stimulací v praxí a posléze se rozhodla absolvovat kurz BS.)

V tomto zařízení pravidelně provozovali akce pro obyvatele - jako např. masopust - toho jsem měla možnost se účastnit, promítání filmů, mše, návštěvy parku, hospůdky či vyhlášených adventních trhů u nové radnice a mnoho jiných aktivit. Praxe se mi líbila. Naučila jsem se zde spoustu nového. Setkala jsem se zde se spousty zajímavých lidí, a také mj. zde byla spousta sester cizinek, převažovaly zejména sestry z Číny a Filipín, mj. i dvě Slovenky, jedna z nich byla dokonce i staniční sestra na mém PWB.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama