Rozdělení interního oddělení

14. ledna 2014 v 8:25 | Maruška |  Interní ošetřovatelství
Interní oddělení nebo-li vnitřní lékařství patří k základním oddělením, které jsou v každé nemocnci. Dřívější trend rozštěpit obor na několik desítek dalších podoborů už nefunguje, a v rámci několikáté restruktualizace lůžkového fondu nařízené MZČR se jednotlivé interní oboru zase spojují do jednoho. Nemocní se na interním oddělení léči s choroby vnitřních orgánů. Zpravidla probíhá léřba konzervativně. V současné době s rozvojem endoskopických metod jsou již některé choroby, které se mohou řešit pouze endoskopicky a tím se sníží nejen zátež pro pacienta. Onemocnění vnitřních orgánů může postihnout nemocného v jakkémkoliv věku, nejvyšší nárůst chorob je samozřejmě ve vyšším věku a v seniorském věku. Gerontologie je vědní obor, který se zabývá problematikou stáří.

Podobory vnitřního lékařství jsou - pneumologie, kardiologie, hematologie, revmatologie, gastroenterologie, endokrinologie, hepatologie, nefrologie, diabetologie.

Na interním oddělení se léči i nemocní s nádorovým onemocněním, tento lékařský obor se nazývá onkologie. Samotné onkologické léčby ( chemoterapie, radioterapie,..) probíhájí na onkologickém oddělení ve specializovaných onkologických centrech (např. Masarykův onkologický ústav v Brně, Onkologické centrum v Novém Jičíně, Onkologické centrum při FNSPO).

Samozřejmě i v interním lékařství probíhá multidisciplinární spolupráce s dalšími lékařskými i nelékařskými pracovníky, např. nutriční terapeut, ergoterapeut, rehabilitační pracovník, sociální pracovník, logoped, chirurg, dermatolog, onkolog, neurolog, gynekolog, oftalmolog, otorinolaryngolog,, urolog, ortopéd, radiolog a mnoho dalších pracovníků.


Interní oddělení má tyto základní části:
  • ambulantní trakt
  • vyšetřovací trakt
  • lůžkové oddělení
  • lůžka akutní péče (např. Jednotka intenzivní péče /JIP/, metabolická jednotka, kardiologická jednotka, vaskulární jednotka, atd.)
Interní ambulance je zpravidla v nemocnici i příjmovou ambulanci pro celé lůžkové interní oddělení. V některých nemocnicích, co vím ještě i duplicitně přetrvává LSSP - lékářská služba první pomoci, tato ambulance nespadá pod inetrní oddělení, ale pacienty zpravidla vyšetří a pokud uzná za vhodné předá je dále interní příjmové ambulanci, kde se pacient podrobí diagnostice. Dle mého názoru tady na Ostravsku by to mohli plně zrušit, neb jsou lidé zmatení, a stejně neví jestli mají jít na LSSP nebo příjmovou interní ambulanci s akutním případem. A navíc další část (převážná) se stejně vozí RZP, RLP tudíž vše se transportuje ad příjmová ambulance. Ale toť pouze můj názor. =)

Charkateristiku práce sestry na ambulanci, standartním lůžkovém oddělení a jednotce intenzivní péče si prostudujte v knize, kterou máte doma. Já ostatně doporučuji Nejedlá M., a kol. Ošetřovatelství III/1, nakl. Informatorium nebo Šafránková A., a kol. Interní ošetřovatelství I., nakl. Grada Publishing.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama