Zásady pro provádění chemické dezinfekce

24. června 2009 v 8:28 | Maruška =) |  Etické kodexy a jiné zásady
  1. Dezinfkci provádíme zpravidla nejméně ve dvou etapáh předmět je třeba nejprve dobře mechanicky očistit, a teprve potom provést vlastní dezinfekci. Některé nové vysoce účinné prostředky dovolují spojit mechanické čištění i dezinfekci do jedné etapy. To znamená, že přdmět se do nich vloží, a v průběhu expoziční doby (tj. doba působení dezinfekčního prostředku na předmět) jej sestra může mechanicky očistit. Tato možnost je vždy na obalu výslovně uvedena!
  2. Předpokládáme-li zněčištění předmětu biologickým materiálem, pokládáme jej vždycky za infikovaný. Pak je nutné pro použití předmět ponořit nejprve do dezinfekčního roztoku, a teprve potom jej mechaanicky očistit a znovu vydezinfikovat, např. vysterilizovat.
  3. Dezinfekční prostředek volíme cíleně podle původce nákazy, materiálu, z něhož je předmět vyroben a stupně kontaminace.
  4. Dezinfekční prostředky ředíme přesně podle návodu a užíváme v účinných koncentracích. amatuj si, že vyšší než doporučená koncentrace účinnost prostředku nezvyšuje, avšak nižší oncentrací nedosáhneme dostatečného účinku, ani když prodloužíme dobu působení.
  5. Dodržujeme expoziční dobu
  6. Průmyslově vyráběné roztoky pokládáme vždy za 100%, pokud není na návodu uvedeno jinak. Z nich sena pracovišti připravují tzv. pracovní roztoky užívané k vlastní dezinfekci. Pracovní roztoky se připravují čerstvé a vyměňují se maximálně po 24 hodinách.
  7. K práci s dezinfekčními roztoky používáme ochranné rukavice. Při opakovaném kontaktu pokožky s dezinfekčním roztokem se může totiž vyvinout alergie.
  8. Zlepšení účinnosti dezinfekčního roztoku lze dosáhnout zvýšením teploty roztoku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nolla** Nolla** | Web | 24. června 2009 v 8:38 | Reagovat

Ahoj, taky seš nemocný/á? já teda ne, jenom máme volno. Nebo vy máte taky volno? no tak kještě plz kuky na muj web x)

2 Maruška =) Maruška =) | E-mail | Web | 24. června 2009 v 9:08 | Reagovat

Ahojky =),
ne nemocná naštěstí nejsem.. Já mám volno... Páč už mám od školy pokoj... =) Jsem už třetí týden doma, protože už mám po maturitě... =)
Jj určitě se ráda mrknu.  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama