Čití a vnímání

4. ledna 2009 v 9:34 | Maruška =) |  Psychologie

Smyslové orgány umožňující odběr informací. Odpovídající části v mozku provádějí vyhodnocování. Smyslové orgány jsou specifikovány na přijímání různých druhů podnětů (podněty zrakové, sluchové, dotykové, apod.).
Smyslové orgány obsahují receptory (buňky specializované na příjem určitého podnětu).
Mezi základní smyslové orgány patří - orgány zraku, sluchu, čichu, chuti, hmatu, patří zde i dojmy rovnováhy a pohybu a končí čití (teplo, bolest, chlad, vibrace).
Smyslové orgány nám umožňuje vnímání.
Vnímání je psychický proces, kterým poznáváme to, co v přítomném okamžiku působí na vaše smyslové orgány. Výsledkem vnímání jsou počitky a vjemy.
Počitek = odraz jednotlivého zvratu předmětu nebo působícího na smyslový orgán - např. počitek tepla, nakyslé chuti.
Využití počitků - v lékařství - doplnění zpestření diagnózy, např. neuralgie - ostrým,studeným, teplým předmětem, zjišťované končí citlivosti.
Počitkové prahy:
Nepociťujeme všechny podněty působící na vaše receptory (např. jemné prachové částice)
Dolní podnětový (počitkový) práh = nejmenší intenzita podnětu, která už vyvolává počitek.
Podprahové podněty = podněty nižší intenzity, které už nepociťujeme.
Horní podnětový práh = podněty vyšší intenzity, které ještě vyvolávám příslušný počitek
Nadprahové podněty = podněty vyšší intenzity, které nepociťujeme příslušným receptorem, nebo které pociťujeme už jako bolest.
Rozdílový podnětový (počitkový práh) - nejmenší rozdíl mezi 2 podněty téhož druhu, který ještě umožňuje podněcovat rozdíl mezi počitky, které tyto podněty vyvolaly.
Smyslová citlivost - schopnost lidí pociťovat podněty s prahem velmi nízkým pocitovým prahem a rozlišovat podněty s nejmenším rozdíl. Pocitem (např. pracovníci v textil. Odvětví rozlišují 30 i více odstínů černé barvy x laici jen 3 odstíny).
Smyslová adaptace - analyzátory se přizpůsobují na podněty, které na ně právě působí (např. přechod z osvětlené místnosti do tmavé.
Zákon kontrastu - při náhlé změně intenzity podnětu se zpočátku intenzita nového podnětu zdá větší, či menší než jaká ve skutečnosti je (např. ze studené vody do teplé vody - "zpočátku teplá voda je vřelejší, než opravdu je".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alessandro Alessandro | E-mail | Web | 16. dubna 2012 v 13:50 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama