Pár slov úvodem =)

20. prosince 2008 v 12:34 | Maruška =) |  Znakový jazyk
Znaková řeč
Znakovou řečí se pro účely zákona rozumí český znakový jazyk a znakovaná čeština.
Znakový jazyk
Český znakový jazyk je základním dorozumívacím jazykem Neslyšících v České republice.
Český znakový jazyk je přirozený a plnohodnotný komunikační systém tvořený specifickými vizuálně-pohybovými prostředky, tj. tvary rukou, jejich postavením a pohyby, mimikou, pozicemi hlavy a horní části trupu. Český znakový jazyk má základní atributy jazyka, tj. znakovost, systémovost, dvojí členění, produktivnost, svébytnost a historický rozměr, a je ustálen po stránce lexikální i gramatické.
Stručně jinými slovy znakový jazyk má jiný slovosled (znakosled) i gramatiku než čeština. Například vztahy, které se v češtině vyjadřují spojkami, předložkami a podobně se ve znakovém jazyce vyjadřují umístěním v prostoru.
Znakovaná čeština
Znakovaná čeština je umělý jazykový systém, který usnadňuje dorozumívání mezi slyšícími a neslyšícími.
Znakovaná čeština využívá gramatické prostředky češtiny, která je současně hlasitě nebo bezhlasně artikulována. Spolu s jednotlivými českými slovy jsou pohybem a postavením rukou ukazovány odpovídající znaky českého znakového jazyka.
Jinými slovy: znakovaná čeština je pouze vizualizovaná čeština, tj čeština převedená do znaků. Slovosled je stejný jako v češtině, pouze pro každé slovo se použije odpovídající znak znakového jazyka.zdroj: ruce.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama