Moluska

28. prosince 2008 v 15:24 | Maruška =) |  Neobvyklé diagnózy
Chodí vaše dítě rádo do bazénu? Pozor, může si přinést molusku. Moluska (molluscum contagiosum) je nakažlivé onemocnění kůže vyvolené velkám virem (poxvirus). Projevuje se charakteristickými pupínky s centrální vkleslinou. Hlavně u dětí jde o běžné onemocnění přenášené nahodilým kontaktem a při styku s infikovanými předměty. Častými místy nákazy jsou sauny, bazény, společné sprchy apod. U dospělých se toto onemocnění řadí mezi choroby přenosné pohlavním stykem. Kondom před ním nechrání, neboť výsev pupenů se neomezuje na genitálie - molusky se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv, u dětí zejména v oblasti břicha a zadečku, na zádech, v obličeji, na víčkách, krku a to ve skupinách nebo osamoceně. Nákaza se šíří od primárního pupenu. Typická moluska je hladká, polokulovitá, barvy kůže nebo narůžovělé činažloutlé a na vrcholu má vkleslinu. Velikost je v průměru 2-5mm, ojedinělá moluska může dosahovat až 1,5-2cm.

Komplikace: Molusky mohou někdy zhnisat, okolí se zanítí a povrch se pokryje krustami. Škrábáním se uvolňuje obsah pupenů a infikuje se zdravá kůže. Léčba se bez lékařského zákroku může táhnout i roky.

Inkubační doba: týden až 6 měsíců

Léčba: Pokud nezmizí sama, používá se destruktivní metoda spčívající v jejich seškrábnutí ostrou lžičkou nebo v rozrušení sterilní jehlou či skalpelem a vytlačení obsahu (sýrovitá tkáňová drť) s následnou dezinfekcí. Při konzervaivním způsobu léčby se moluskoidní útvary potírají Novikovem. Molusky zaschnou a vyloupnou se. Onemocnění se často vrací, protože jeho původce - virus - v těle zůstává.

Prevence: Dodržování hygienických pravidel.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama